Wyroki

Wyroki

Santander Consumer Bank SA (dawniej: PTF Bank SA) /12.06.2023/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej


I instancja: 12 czerwca 2023 r.

Sąd Okręgowy w Lublinie I Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2023 r. w Lublinie na rozprawie sprawy z powództwa Kredytobiorców przeciwko Santander Consumer Bank SA w Warszawie o ustalenie i zapłatę:

  1. ustala, że nie istnieje pomiędzy powodami a pozwanym Santander Consumer Bank SA w Warszawie stosunek prawny wynikający z nieważnej umowy kredytu hipotecznego nominowanego do CHF  nr H/…/…/CC standardowe oprocentowanie zawartej dnia 16 września 2005 r. przez powodów z PTF Bank SA we Wrocławiu (poprzednikiem prawnym Santander Consumer Bank SA w Warszawie),
  2. ustala, że nie istnieje pomiędzy powodami a pozwanym Santander Consumer Bank SA w Warszawie stosunek prawny wynikający z nieważnej umowy kredytu hipotecznego nominowanego do CHF  nr H/…/…/CC standardowe oprocentowanie zawartej dnia 24 października 2006 r. przez strony,
  3. zasądza od Santander Consumer Bank SA w Warszawie łącznie na rzecz powodów kwotę 265 937,91 PLN z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od kwoty:
    – 235 610,25 PLN od dnia 29 listopada 2022 r. do dnia zapłaty,
    – 30 327,66 PLN od dnia 24 lutego 2023 r. do dnia zapłaty,
  4. oddala powództwo w pozostałym zakresie,
  5. zasądza od Santander Consumer Bank SA w Warszawie na rzecz powodów kwotę 11 834 PLN z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia do dnia zapłaty, tytułem zwrotu kosztów procesu,

Sędzia Sławomir Grudzień


Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – Santander Consumer Bank SA

Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.

  1. umowa z 2007 r.
    § 2 ust. 2 zdanie 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Na wniosek Kredytobiorcy Bank udziela kredytu w kwocie (…) nominowanego do waluty CHF, wg kursu kupna walut dla CHF obowiązującego w Banku w dniu uruchomienia całości kredytu lub jego poszczególnych transz – w przypadku wypłaty kredytu w transzach na cel określonych w § 1”
    § 3 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredyt wypłacony jest w złotych polskich przy jednoczesnym przeliczeniu wysokości wypłaconej kwoty (transzy) na CHF wg kursu kupna walut dla CHF ustalonego przez Bank i obowiązującego w Banku w dniu wypłaty środków.”
    § 5 ust. 3 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Wysokość rat kapitałowo-odsetkowych zostanie ustalona po przeliczeniu kwoty wypłaconego kredytu na CHF, stosownie do postanowień niniejszej Umowy.”
    § 5 ust. 5 zdanie 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kwota wypłaty raty w złotych przeliczana jest na CHF wg kursu sprzedaży obowiązującego w NBP na dzień przed datą wpływu środków do Banku.”

Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.

BNP Paribas SA (dawniej: BGŻ SA) /15.06.2023/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej


I instancja: 15 czerwca 2023 r.

Sąd Okręgowy w Lublinie I Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2023 r. w Lublinie na rozprawie sprawy z powództwa Kredytobiorcy przeciwko BNP Paribas Bank Polska SA z siedzibą w Warszawie o ustalenie i zapłatę:

  1. ustala, że umowa nr U/009…/0003/2006/… kredytu budowlanego w walucie wymienialnej z dnia 11 sierpnia 2006 r. zawarta pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Żywnościowego SA w Warszawie a powodem jest nieważna w całości,
  2. zasądza od pozwanego BNP Paribas Bank Polska SA z siedzibą w Warszawie na rzecz powoda kwotę 112 912,78 PLN z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia 31 sierpnia 2022 r. do dnia zapłaty,
  3. zasądza od pozwanego BNP Paribas Bank Polska SA z siedzibą w Warszawie na rzecz powoda kwotę 6 417 PLN tytułem zwrotu kosztów procesu,

Sędzia Justyna Janusz-Iwanicka


Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – Bank Gospodarki Żywnościowej SA

Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.

  1. umowa z 2008 r.
    § 2 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredyt zostanie uruchomiony bezgotówkowo, jednorazowo, w kwocie nie wyższej niż kwota kredytu, po spełnieniu warunków wynikających z umowy kredytowej, na rzecz:
    a) BGŻ SA w kwocie X CHF tytułem sfinansowania opłaty przygotowawczej,
    b) Zbywcy w kwocie i na rachunek wskazany w umowie kupna-sprzedaży kredytowanej nieruchomości zawartej w formie aktu notarialnego,
    c) Na rachunek osobisty Kredytobiorcy prowadzony w BGŻ SA tytułem sfinansowania opłat notarialnych oraz w ewentualnej pozostałej kwocie wynikających z różnic kursowych.” 
    § 2 ust. 4 pkt. g) [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „pokrycie ewentualnych różnic pomiędzy kwotą kredytu przeliczone na złote po kursie kupna obowiązującym w dniu złożenia wniosku o kredyt, a kwota kredytu przeliczoną na złote po kursie kupna z dnia uruchomienia kredytu, niezbędna do zamknięcia transakcji,”
    § 4 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu wraz z odsetkami w terminie określonym w ust. 3. Spłata kredytu następuje w złotych. Zmiana kursu waluty wpływa na wysokość salda kredytu oraz raty kapitałowo-odsetkowej.”
  2. regulamin kredytu hipotecznego i budowlanego
    § 37.1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredyt w walutach wymienialnych wypłacane są w złotych, przy zastosowaniu kursu kupna waluty obowiązującego w Banku w chwili wypłaty.”
    § 37.2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredyt w walutach wymienianych podlegają spłacie w złotych, przy zastosowaniu kursu sprzedaży waluty obowiązującego w Banku w chwili spłaty.”

Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.

Millennium Bank SA (dawniej: Eurobank SA) /28.06.2023/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej


I instancja: 28 czerwca 2023 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu I Wydział Cywilny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2023 r. sprawy z powództwa Kredytobiorców przeciwko Bankowi Millennium SA z siedzibą w Warszawie o ustalenie i zapłatę:

  1. ustala, że umowa kredytu hipotecznego nr KH/0000… z dnia 28.08.2008 r. zawarta przez powodów z Euro Bankiem SA z siedzibą we Wrocławiu jest nieważna,
  2. zasądza od strony pozwanej Banku Millennium SA z siedzibą w Warszawie łącznie na rzecz powodów kwotę 352 790,56 PLN z odsetkami za opóźnienie:
    – od kwoty 330 828,30 PLN od dnia 06.03.2019 r. do dnia zapłaty,
    – od kwoty 21 962,26 PLN od dnia 23.03.2023 r. do dnia zapłaty,
  3. dalej idące powództwo oddala,
  4. zasądza od strony pozwanej łącznie na rzecz powodów kwotę 13 334 PLN tytułem zwrotu kosztów procesu z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty,
  5. nakazuje stronie pozwanej, aby uiściła na rzecz Skarbu Państwa – Sądu Okręgowego we Wrocławiu kwotę 1 793,26 PLN tytułem kosztów sądowych,

Sędzia Iwona Wysocka


Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – EFG Eurobank Ergasias (Polbank)

Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.

  1. umowa o kredyt hipoteczny z 2007 r. / z 2008 r. / i z 2009 r.
    § 2 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bank zobowiązany jest oddać do dyspozycji Kredytobiorcy kwotę w wysokości (…) złotych. Kredyt jest indeksowany do waluty obcej CHF.”
  2. regulamin kredytu hipotecznego udzielonego przez Polbank EFG
    § 7 ust. 4 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „W przypadku kredytów indeksowanych do waluty obcej, wypłata kredytu następuje w złotych według kursu nie niższego niż kurs kupna zgodnie z Tabelą obowiązującą w momencie wypłaty środków z kredytu. W przypadku wypłaty kredytu w transzach…”
    § 9 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „W przypadku kredytów do waluty indeksowanej do waluty obcej:
    1) raty kredytu podlegające spłacie wyrażone są w walucie obcej i w dniu wymagalności raty kredytu pobierane są z rachunku bankowego…”
    2) jeżeli dzień wymagalności raty kredytu przypada na dzień wolny od pracy, stosuje się kurs sprzedaży zgodnie z Tabelą obowiązującą w Banku na koniec ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wymagalności raty kredytu.”
    § 13 ust. 7 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „W przypadku kredytów indeksowanych do waluty obcej, wcześniejsza spłata dokonywana jest w oparciu o kurs sprzedaży zgodnie z Tabelą obowiązującą w Banku w momencie realizacji dyspozycji.”

Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.

BNP Paribas SA (dawniej: BGŻ SA) /13.06.2023/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej


I instancja: 13 czerwca 2023 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2023 r. w Warszawie sprawy z powództwa Kredytobiorców przeciwko BNP Paribas Bank Polska SA z siedzibą w Warszawie o ustalenie i zapłatę:

  1. ustala, że umowa kredytu budowlanego nr U/000…/000/2008/… z dnia 07 października 2007 r.  zawarta pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Żywnościowego SA w Warszawie a powodami jest nieważna,
  2. zasądza od BNP Paribas Bank Polska SA z siedzibą w Warszawie na rzecz powodów kwotę 256 215,16 PLN z tym, że spełnienie świadczenia powinno nastąpić za jednoczesnym zaoferowaniem przez powodów pozwanemu BNP Paribas Bank Polska SA kwoty 165 230,57 PLN albo zabezpieczeniem roszczenia pozwanego o zapłatę tej kwoty,
  3. oddala powództwo w pozostałym zakresie,
  4. ustala, że koszty procesu ponosi w całości pozwany pozostawiając ich szczegółowe wyliczenia referendarzowi sądowemu,

Sędzia Iwona Lizakowska-Bytof


Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – Bank Gospodarki Żywnościowej SA

Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.

  1. umowa z 2008 r.
    § 2 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredyt zostanie uruchomiony bezgotówkowo, jednorazowo, w kwocie nie wyższej niż kwota kredytu, po spełnieniu warunków wynikających z umowy kredytowej, na rzecz:
    a) BGŻ SA w kwocie X CHF tytułem sfinansowania opłaty przygotowawczej,
    b) Zbywcy w kwocie i na rachunek wskazany w umowie kupna-sprzedaży kredytowanej nieruchomości zawartej w formie aktu notarialnego,
    c) Na rachunek osobisty Kredytobiorcy prowadzony w BGŻ SA tytułem sfinansowania opłat notarialnych oraz w ewentualnej pozostałej kwocie wynikających z różnic kursowych.” 
    § 2 ust. 4 pkt. g) [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „pokrycie ewentualnych różnic pomiędzy kwotą kredytu przeliczone na złote po kursie kupna obowiązującym w dniu złożenia wniosku o kredyt, a kwota kredytu przeliczoną na złote po kursie kupna z dnia uruchomienia kredytu, niezbędna do zamknięcia transakcji,”
    § 4 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu wraz z odsetkami w terminie określonym w ust. 3. Spłata kredytu następuje w złotych. Zmiana kursu waluty wpływa na wysokość salda kredytu oraz raty kapitałowo-odsetkowej.”
  2. regulamin kredytu hipotecznego i budowlanego
    § 37.1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredyt w walutach wymienialnych wypłacane są w złotych, przy zastosowaniu kursu kupna waluty obowiązującego w Banku w chwili wypłaty.”
    § 37.2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredyt w walutach wymienianych podlegają spłacie w złotych, przy zastosowaniu kursu sprzedaży waluty obowiązującego w Banku w chwili spłaty.”

Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.

Millennium Bank SA /07.06.2023/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej


I instancja: 07 czerwca 2023 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie II Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2023 r. w Warszawie na rozprawie sprawy z powództwa Kredytobiorców przeciwko Bankowi Millennium SA z siedzibą w Warszawie o zapłatę i ustalenie:

  1. ustala, że umowa o kredyt hipoteczny nr KH/…./../2008 z dnia 02 września 2008 r. zawarta między powodami a Bankiem Millennium SA z siedzibą w Warszawie jest nieważna w całości,
  2. zasądza od Banku Millennium SA z siedzibą w Warszawie łącznie na rzecz powodów kwotę 259 065,58  PLN z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 11 września 2021 r. do dnia zapłaty,
  3. oddala powództwo w pozostałym zakresie,
  4. ustala, że powodowie wygrali sprawę, a koszty procesu winien ponieść pozwany w całości, przy czym szczegółowe wyliczenie kosztów procesu pozostawia referendarzowi sądowemu po uprawomocnieniu się orzeczenia,

Sędzia Magdalena Antosiewicz


Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – Bank Millennium SA

Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.

  1. umowa z 2005 r. MILLEKREDYT DOM
    § 2 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredyt jest indeksowany do CHF, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem CHF według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązujących w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy.”
    § 7 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu w CHF ustaloną zgodnie z § 2 z złotych polskich, z zastosowaniem kursu sprzedaży CHF obowiązującego w dniu płatności raty kredytu, zgodnie z Tabelą Kursów Walut Obcych Banku Millennium SA.”
    § 9 ust. 9, 10, 11 [klauzula skutkująca możliwością żądania zwrotu nadpłaconych kwot]
    „Dodatkowe zabezpieczenie kredytu do czasu, gdy saldo zadłużenia z tytułu udzielonego kredytu nie stanie się równe…”
    „Kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu Bankowi kosztów ubezpieczenia w wysokości X złotych za pierwszy 36-miesięczny…”
    „Jeżeli w ciągu okresu 36 miesięcy ochrony ubezpieczeniowej saldo zadłużenia z tytułu udzielonego kredytu nie stanie się równe…”
  2. umowa o kredyt hipoteczny z 2006 r., 2007 r. i 2008 r.
    § 2 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredyt jest indeksowany do CHF, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem CHF według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy…”
    § 7 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu w CHF ustaloną zgodnie z § 2 z złotych polskich, z zastosowaniem kursu sprzedaży CHF obowiązującego w dniu płatności raty kredytu, zgodnie z Tabelą Kursów Walut Obcych Banku Millennium SA.”
    § 9 ust. 7, 8, 9 [klauzula skutkująca możliwością żądania zwrotu nadpłaconych kwot]
    „Dodatkowe zabezpieczenie kredytu do czasu, gdy saldo zadłużenia z tytułu udzielonego kredytu nie stanie się równe…”
    „Kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu Bankowi kosztów ubezpieczenia w wysokości X złotych za pierwszy 36-miesięczny…”
    „Jeżeli w ciągu okresu 36 miesięcy ochrony ubezpieczeniowej saldo zadłużenia z tytułu udzielonego kredytu nie stanie się równe…”

Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.

Getin Noble Bank SA /12.06.2023/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej


I instancja: 12 czerwca 2023 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2023 r. w Warszawie na rozprawie sprawy z powództwa Kredytobiorców przeciwko Getin Noble Bank SA w Warszawie o ustalenie i zapłatę:

  1. ustala, że umowa kredytu hipotecznego nr 96 … indeksowanego do CHF, datowana na dzień 23.07.2008 r. zawarta w dniu 28.07.2008 r. pomiędzy powodami a Getin Bank SA z siedzibą w Katowicach (poprzednikiem prawnym pozwanego) jest w całości nieważna,
  2. zasądza od pozwanego Getin Noble Bank SA z siedzibą w Warszawie na rzecz powoda kwotę 198 165,49 PLN wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi w następujący sposób:
    – od kwoty 56 519,80 PLN za okres od dnia 19 maja 2019 r. do dnia 18 maja 2022 r.,
    – od kwoty 141 645,69 PLN za okres od dnia 12 kwietnia 2022 r. do dnia 19 maja 2022 r.,
    z tym zastrzeżeniem, że spełnienie powyższych świadczeń, wskazanych w niniejszym punkcie 2 nastąpi za jednoczesnym zaoferowaniem przez powoda zapłaty na rzecz Getin Noble Bank SA z siedzibą w Warszawie kwoty 239 653,58 PLN albo zabezpieczeniem przez powoda roszczenia pozwanego Getin Noble Bank SA z siedzibą w Warszawie o zapłatę tej kwoty,
  3. oddala w pozostałym zakresie powództwo główne o zapłatę,
  4. zasądza od pozwanego Getin Noble Bank SA z siedzibą w Warszawie na rzecz powoda kwotę 3 217 PLN tytułem zwrotu kosztów procesu wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się niniejszego orzeczenia do dnia zapłaty,
  5. zasądza od pozwanego Getin Noble Bank SA z siedzibą w Warszawie na rzecz powódki kwotę 3 217 PLN tytułem zwrotu kosztów procesu wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się niniejszego orzeczenia do dnia zapłaty,

Sędzia Joanna Dalba-Sobczyńska


Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – Getin Noble Bank SA

Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.

  1. umowa z 2005 r.
    § 1 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bank udziela Kredytobiorcy Kredytu w kwocie (…) złotych polskich, indeksowanego kursem CHF na warunkach określonych w niniejszej umowie kredytowej oraz Regulaminie do umowy kredytu hipotecznego zwanym dalej Regulaminem, stanowiącym integralną część umowy.”
    § 2 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „W dniu wypłaty kredytu lub każdej transzy kredytu kwota wypłaconych środków będzie przeliczana na walutę, do której indeksowany jest kredyt według kursu kupna walut określonego w Bankowej tabeli kursów walut dla kredytów dewizowych oraz indeksowanych kursem walut obcych – obowiązującego w dniu uruchomienia środków.”
    § 4 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Wysokość zobowiązania będzie ustalana jako równowartość wymagalnej spłaty wyrażonej w walucie indeksacyjnej – po jej przeliczeniu według kursu sprzedaży walut określonego.”
  2. umowa z 2006 r.
    § 2 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bank udziela Kredytobiorcy Kredytu w kwocie (…) złotych polskich, indeksowanego kursem CHF na warunkach określonych w niniejszej umowie, przy założeniu, że uruchomiono całość kredytu w dacie sporządzenia umowy równowartość kredytu wynosiłaby (…) CHF, rzeczywista równowartość zostanie określona po wypłacie kredytu.”
    § 4 ust. 3 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „W dniu wypłaty kredytu lub każdej transzy kredytu kwota wypłaconych środków będzie przeliczana na CHF według kursu kupna określonego w Tabeli kursów – obowiązującego w dniu uruchomienia środków.”
    § 6 ust. 3 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Wysokość zobowiązania będzie ustalana jako równowartość wymaganej spłaty wyrażonej w CHF – po jej przeliczeniu według kursu sprzedaży walut określonego w Bankowej tabeli kursów walut dla kredytów dewizowych oraz indeksowanych kursem walut obcych do CHF obowiązującego w dniu spłaty.”
  3. umowa z 2007 r.
    § 1 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bank udziela Kredytobiorcy Kredytu w kwocie (…) złotych polskich, indeksowanego kursem CHF na warunkach określonych w niniejszej umowie, przy założeniu, że uruchomiono całość kredytu w dacie sporządzenia umowy równowartość kredytu…”
    § 6 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bankowa Tabela Kursów walut dla kredytów dewizowych oraz indeksowanych kursem walut, zwana Tabelą Kursów – sporządzona przez merytoryczną komórkę Banku na podstawie kursów obowiązującym na rynku międzybankowym w chwili sporządzenia tabeli i po ogłoszeniu kursów średnich NBP, tabela sporządzona jest o godzinie 16:00 każdego dnia roboczego i obowiązuje przez cały następny dzień roboczy.”
    § 10 ust. 3 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Wysokość zobowiązania będzie ustalana jako równowartość wymaganej spłaty wyrażonej w CHF – po jej przeliczeniu według kursu sprzedaży walut określonego w Bankowej tabeli kursów walut dla kredytów dewizowych oraz indeksowanych kursem walut obcych do CHF obowiązującego w dniu spłaty.”
    § 14 ust. 3 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Jeżeli Kredytobiorca, mimo okresu upływu wypowiedzenia, nie ureguluje należności, Bank w następnym dniu, po upływie terminu wypowiedzenia, dokonuje przewalutowania całego wymagalnego zadłużenia na PLN, z zastosowaniem aktualnego kursu sprzedaży dewiz, określonego przez Bank w Tabeli Kursów…”

Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.

Getin Noble Bank SA /21.06.2023/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej


I instancja: 21 czerwca 2023 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2023 r. w Warszawie na rozprawie sprawy z powództwa Kredytobiorcy przeciwko Getin Noble Bank SA w Warszawie o ustalenie i zapłatę

  1. ustala, że umowa kredytu hipotecznego nr 75 … z dnia 12.09.2007 r. zawarta pomiędzy Kredytobiorcami a Getin Bank SA w Katowicach jest nieważna,
  2. zasądza od Getin Noble Bank SA z siedzibą w Warszawie na rzecz powoda kwoty:
    49 404,73 PLN wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 09 sierpnia 2018 r. do dnia 25 października 2021 r.,
    29 558,10 CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 09 sierpnia 2018 r. do dnia 25 października 2021 r.,
    6 443,77 CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 12 kwietnia 2023 r. do dnia zapłaty,
    z tym zastrzeżeniem, że spełnienie świadczenia z p. 2a) i 2b) powinno nastąpić za jednoczesną zapłatą przez powoda na rzecz Getin Noble Bank SA z siedzibą w Warszawie kwoty 205 147,87 PLN albo zabezpieczeniem roszczenia Getin Noble Bank SA z siedzibą w Warszawie o zapłatę tej kwoty,
  3. oddala powództwo w pozostałym zakresie,
  4. ustala, że strona powodowa wygrała niniejszy spór w całości, pozostawiając szczegółowe wyliczenie kosztów procesu referendarzowi sądowemu po uprawomocnieniu się wyroku,

Sędzia Anna Ogińska-Łągiewka


Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – Getin Noble Bank SA

Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.

  1. umowa z 2005 r.
    § 1 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bank udziela Kredytobiorcy Kredytu w kwocie (…) złotych polskich, indeksowanego kursem CHF na warunkach określonych w niniejszej umowie kredytowej oraz Regulaminie do umowy kredytu hipotecznego zwanym dalej Regulaminem, stanowiącym integralną część umowy.”
    § 2 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „W dniu wypłaty kredytu lub każdej transzy kredytu kwota wypłaconych środków będzie przeliczana na walutę, do której indeksowany jest kredyt według kursu kupna walut określonego w Bankowej tabeli kursów walut dla kredytów dewizowych oraz indeksowanych kursem walut obcych – obowiązującego w dniu uruchomienia środków.”
    § 4 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Wysokość zobowiązania będzie ustalana jako równowartość wymagalnej spłaty wyrażonej w walucie indeksacyjnej – po jej przeliczeniu według kursu sprzedaży walut określonego.”
  2. umowa z 2006 r.
    § 2 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bank udziela Kredytobiorcy Kredytu w kwocie (…) złotych polskich, indeksowanego kursem CHF na warunkach określonych w niniejszej umowie, przy założeniu, że uruchomiono całość kredytu w dacie sporządzenia umowy równowartość kredytu wynosiłaby (…) CHF, rzeczywista równowartość zostanie określona po wypłacie kredytu.”
    § 4 ust. 3 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „W dniu wypłaty kredytu lub każdej transzy kredytu kwota wypłaconych środków będzie przeliczana na CHF według kursu kupna określonego w Tabeli kursów – obowiązującego w dniu uruchomienia środków.”
    § 6 ust. 3 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Wysokość zobowiązania będzie ustalana jako równowartość wymaganej spłaty wyrażonej w CHF – po jej przeliczeniu według kursu sprzedaży walut określonego w Bankowej tabeli kursów walut dla kredytów dewizowych oraz indeksowanych kursem walut obcych do CHF obowiązującego w dniu spłaty.”
  3. umowa z 2007 r.
    § 1 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bank udziela Kredytobiorcy Kredytu w kwocie (…) złotych polskich, indeksowanego kursem CHF na warunkach określonych w niniejszej umowie, przy założeniu, że uruchomiono całość kredytu w dacie sporządzenia umowy równowartość kredytu…”
    § 6 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bankowa Tabela Kursów walut dla kredytów dewizowych oraz indeksowanych kursem walut, zwana Tabelą Kursów – sporządzona przez merytoryczną komórkę Banku na podstawie kursów obowiązującym na rynku międzybankowym w chwili sporządzenia tabeli i po ogłoszeniu kursów średnich NBP, tabela sporządzona jest o godzinie 16:00 każdego dnia roboczego i obowiązuje przez cały następny dzień roboczy.”
    § 10 ust. 3 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Wysokość zobowiązania będzie ustalana jako równowartość wymaganej spłaty wyrażonej w CHF – po jej przeliczeniu według kursu sprzedaży walut określonego w Bankowej tabeli kursów walut dla kredytów dewizowych oraz indeksowanych kursem walut obcych do CHF obowiązującego w dniu spłaty.”
    § 14 ust. 3 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Jeżeli Kredytobiorca, mimo okresu upływu wypowiedzenia, nie ureguluje należności, Bank w następnym dniu, po upływie terminu wypowiedzenia, dokonuje przewalutowania całego wymagalnego zadłużenia na PLN, z zastosowaniem aktualnego kursu sprzedaży dewiz, określonego przez Bank w Tabeli Kursów…”

Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.

PKO BP SA (dawniej: Nordea Bank Polska SA) /28.06.2023/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej


I instancja: 28 czerwca 2023 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2023 r. w Warszawie na rozprawie sprawy z powództwa Kredytobiorców przeciwko Powszechnej Kasie Oszczędności Bankowi Polskiemu Spółce Akcyjnej w Warszawie o ustalenie i zapłatę:

  1. stwierdza, iż umowa kredytu mieszkaniowego Nordea-Habitat nr LKM-CHF- … zawarta w dniu 07 grudnia 2007 r. pomiędzy powodami a Nordea Bank Polska SA w Warszawie jest nieważna w całości,
  2. zasądza od PKO BP SA w Warszawie na rzecz powodów łącznie kwotę 38 968,48 PLN wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 28 października 2019 r. do dnia zapłaty,
  3. zasądza od PKO BP SA w Warszawie na rzecz powodów łącznie kwotę 23 375,77 CHF wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od kwoty 16 398,12 CHF od dnia 28 października 2019 r. do dnia zapłaty i od kwoty 6 977,05 CHF od dnia 10 maja 2021 r. do dnia zapłaty,
  4. w pozostałym zakresie powództwo oddala,
  5. zasądza od PKO BP SA w Warszawie na rzecz powodów łącznie kwotę 6 564 PLN wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku do dnia zapłaty tytułem zwrotu kosztów procesu,

Sędzia SO Agnieszka Wlekły-Pietrzak


Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – Nordea Bank Polska SA

Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.

  1. umowa o kredyt mieszkaniowy NORDEA-HABITAT z 2006 r.
    § 1 ust. 2 części ogólnej umowy [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „W przypadku kredytu denominowanego w walucie obcej, kwota kredytu w złotych zostanie określona poprzez przeliczanie kwoty wyrażonej w walucie, w której kredyt jest denominowany na złote, według kursu kupna tej waluty, zgodnie z Tabelą kursów z dnia uruchomienia środków.”
    § 13 ust. 7 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „W przypadku kredytu denominowanego w walucie obcej:
    1/ harmonogram spłat kredytu wyrażone jest w walucie, w której kredyt jest denominowany,
    2/ spłata następuje w złotych, w równowartości kwot wyrażonych w walucie obcej,
    3/ do przeliczeń wysokości rat kapitałowo-odsetkowych spłacanego kredytu stosuje się kurs sprzedaży danej waluty według Tabeli kursów z dnia spłaty.”
  2. umowa o kredyt mieszkaniowy NORDEA-HABITAT z 2008 r.
    § 1 ust. 2 części ogólnej umowy [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „W przypadku kredytu denominowanego w walucie obcej, kwota kredytu w złotych zostanie określona poprzez przeliczanie kwoty wyrażonej w walucie, w której kredyt jest denominowany na złote, według kursu kupna tej waluty, zgodnie z Tabelą kursów z dnia uruchomienia środków.”
    § 15 ust. 7 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „W przypadku kredytu denominowanego w walucie obcej:
    1/ harmonogram spłat kredytu wyrażone jest w walucie, w której kredyt jest denominowany,
    2/ spłata następuje w złotych, w równowartości kwot wyrażonych w walucie obcej,
    3/ do przeliczeń wysokości rat kapitałowo-odsetkowych spłacanego kredytu stosuje się kurs sprzedaży danej waluty według Tabeli kursów z dnia spłaty.”

Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.

BPH SA /19.06.2023/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej


I instancja: 19 czerwca 2023 r.

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie III Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2023 r. w Warszawie na rozprawie sprawy z powództwa Kredytobiorców przeciwko Bank BPH SA w Gdańsku o ustalenie i zapłatę:

  1. ustala, że umowa kredytu hipotecznego nr 6911/…/2004 z dnia 09 grudnia 2004 r. zawarta przez powodów z Bankiem BPH SA jest nieważna w całości,
  2. zasądza od pozwanego Banku BPH SA z siedzibą w Gdańsku łącznie na rzecz powodów kwotę 201 673,43 PLN tytułem części rat kapitałowo-odsetkowych uiszczonych na postawie nieważnej umowy kredytu nr 6911/…/2004 z dnia 09 grudnia 2004 r. za okres od dnia 10 lutego 2005 r. do 11 kwietnia 2022 r. wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia 13 czerwca 2023 r. do dnia zapłaty,
  3. oddala powództwo w pozostałym zakresie,
  4. zasądza od pozwanego Banku BPH SA w Gdańsku łącznie na rzecz powodów kwotę 10 834 PLN tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty,
  5. nie uwzględnia zarzutu zatrzymania zgłoszonego przez pozwanego,

Sędzia Konrad Gradek


Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – BPH SA

Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.

  1. umowa kredytu hipotecznego z 2002 r. – BPH PBK SA
    § 2 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bank udziela Kredytobiorcy na jego wniosek z dnia (…) na warunkach określonych w Umowie oraz Regulaminie kredytowania osób fizycznych w Banku Przemysłowo Handlowym PBK SA, kredytu w wysokości (…) franków szwajcarskich (CHF), a Kredytobiorca zobowiązuje się do wykorzystania i zwrotu kredytu wraz z odsetkami zgodnie z warunkami niniejszej umowy.”
    § 3 ust. 2 [klauzula skutkująca możliwością żądania zwrotu nadpłaconych kwot]
    „Prowizja od kredytu walutowego, naliczana jest i pobierana w złotych po kursie sprzedaży obowiązującym w dniu zapłaty prowizji zgodnie z Tabelą kursów walut BPH PBK SA ogłoszoną w siedzibie Banku.”
    § 5 ust. 3 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kwota kredytu wypłacana jest w złotych po przeliczeniu zgodnie z kursem kupna waluty kredytu obowiązującym w Banku w dniu wypłaty zgodnie z Tabelą kursów walut BPH PBK SA ogłoszoną w siedzibie Banku.” 
  2. umowa kredytu budowlano-hipotecznego z 2004 r. / 2005 r.
    § 2 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bank udziela Kredytobiorcy na warunkach określonych w umowie oraz Regulaminie kredytowania osób fizycznych w Banku BPH SA nie objętych ustawą o Kredycie Konsumenckim, kredytu w wysokości X CHF…”
    Załącznik nr 1 Wniosek o wypłatę kredytu [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „waluta PLN.”
    Załącznik nr 7 do umowy ust. 2 pkt 2) [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „kwota kredytu lub transzy kredytu wypłacana jest w złotych po przeliczeniu według kursu kupna waluty kredytu obowiązującego w Banku w dniu wypłaty kwoty kredytu lub transzy kredytu, zgodnie z Tabelą kursów walut Banku BPH SA ogłoszoną w siedzibie Banku z zastosowaniem zasad ustalania kursów walut obowiązujących w Banku.”
    Załącznik nr 7 do umowy ust. 2 pkt 4) [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „kwota spłaty ulega przeliczeniu na złote po kursie sprzedaży waluty kredytu obowiązującym w Banku w dniu dokonania spłaty, zgodnie z Tabelą kursów walut Banku BPH SA ogłoszoną w siedzibie Banku z zastosowaniem zasad ustalania kurów walut obowiązujących w Banku.”

Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.

BNP Paribas SA (dawniej: Fortis Bank SA) /19.05.2023/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej


I instancja: 19 maja 2023 r.

Sąd Okręgowy w Olsztynie I Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2023 r. w Olsztynie na rozprawie sprawy z powództwa Kredytobiorców przeciwko BNP Paribas Polska SA z siedzibą w Warszawie o ustalenie i zapłatę:

  1. ustala nieistnienie pomiędzy stronami stosunku prawnego wynikający z umowy kredytu hipotecznego nr … /OF/HIP/2007/P1 zawartej dnia 8 stycznia 2008 r. przez powodów z poprzednikiem prawnym pozwanego Fortis Bankiem Polska SA z siedzibą w Warszawie,
  2. zasądza od pozwanego na rzecz powodów solidarnie kwotę 63 000,55 PLN oraz kwotę 23 209,30 CHF z zastrzeżeniem, że spełnienie świadczenia winno nastąpić za jednoczesnym zaoferowaniem przez powodów zwrotu pozwanemu kwoty 179 733,42 PLN,
  3. żądanie główne co do zapłaty odsetek oddala,
  4. zasądza od pozwanego na rzecz powodów solidarnie kwotę 6 417 PLN wraz  z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty,

Sędzia Ewa Tokarzewska


Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – Fortis Bank SA

Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.

  1. umowa z 2007 r.
    ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kwota kredytu: (…) CHF (słownie franków ……………).”
    ust. 5.2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Uruchomienie kredytu nastąpi jednorazowo w wysokości nie większej niż (…) PLN (słownie: …….) w następujący sposób:
    1) z kwoty kredytu zostanie pobrana składka ubezpieczeniowa spłaty kredytu w TU Europa SA, o której mowa w ust. 9.2.
    2) w wysokości określonej w akcie notarialnym ostatecznej umowy kupna-sprzedaży Kredytowanej Nieruchomości (zawartej pomiędzy Zbywcą i Kredytobiorcą), nie więcej jednak niż (…) PLN stanowiącej różnicę między ceną nabycia Kredytowanej Nieruchomości a wniesionym Wkładem własnym, na rachunek bankowy Zbywcy wskazany w tym akcie notarialnym.”
    ust. 8.8 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Spłata należności z tytułu Kredytu następuje z rachunku nr (…). Rachunek ten prowadzony jest w CHF i zasilany jest wyłącznie środkami w walucie, w której jest prowadzony. Kredytobiorca zobowiązany jest zapewnić na Rachunku wystarczającą kwotę środków do pokrycia wymagalnych należności Banku z tytułu Kredytu.”

Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.

ING Bank Śląski SA /25.05.2023/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej


I instancja: 25 maja 2023 r.

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie III Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2023 r. w Warszawie na rozprawie sprawy z powództwa Kredytobiorców przeciwko ING Bank Śląski SA z siedzibą w Katowicach roszczenia z umów bankowych denominowanych/indeksowanych do franka szwajcarskiego:

  1. ustala, że umowa o Mieszkaniowy Kredyt Hipoteczny w złotych indeksowany kursem CHF z 29 lipca 2008 r. zawarta pomiędzy powodami a ING Bankiem Śląskim SA z siedzibą w Katowicach jest nieważna,
  2. zasądza od pozwanego ING Bank Śląski SA z siedzibą w Katowicach łącznie na rzecz powodów kwotę 171 609,55 PLN wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od 06 grudnia 2022 r. do dnia zapłaty,
  3. zasądza od pozwanego ING Bank Śląski SA z siedzibą w Katowicach na rzecz powodów kwotę 11 834 PLN tytułem zwrotu kosztów procesu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od uprawomocnienia się niniejszego wyroku do dnia zapłaty,

Sędzia Agnieszka Perehubka


Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – ING Bank Śląski SA

Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.

  1. umowa o kredyt hipoteczny z 2008 r.
    § 1 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bank udziela Kredytobiorcy na jego wniosek z dnia (…) roku kredytu w złotych indeksowanego kursem CHF w wysokości (…) PLN, a Kredytobiorca zaciąga kredyt i zobowiązuje się do jego wykorzystania zgodnie warunkami niniejszej umowy. Równowartość wskazanej kwoty w walucie CHF zostanie określona na podstawie gotówkowego kursu kupna CHF banku z dnia wypłaty (uruchomienia) pierwszej transzy kredytu (kurs notowany z pierwszej tabeli kursowej Banku – tabela A w tym dniu) i zostanie podana w harmonogramie spłat. Kredytobiorca zaciąga kredyt i zobowiązuje się do jego wykorzystania zgodnie z warunkami niniejszej umowy.”
    § 2 ust. 4 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredyt zostanie uruchomiony w złotych, a jego równowartość w walucie CHF ustalona zostanie według kursu kupna określonego § 1 ust. 1, w dniu uruchomienia pierwszej transzy kredytu. Kolejne transze kredytu będą uruchamiane w złotych, a ich równowartość w walucie CHF będzie ustalana każdorazowo według kursu kupna na podstawie gotówkowego kursu kupna CHF banku z dnia wypłaty (uruchomienia) danej transzy kredytu (kursu notowany w pierwszej tabeli kursowej Banku – tabela A w tym dniu).”
    § 5 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu wraz z odsetkami oraz innymi zobowiązaniami wynikającymi z umowy kredytu. Kredyt, odsetki oraz inne zobowiązania wyrażone w CHF będą spłacane w złotych jako równowartość raty w CHF przeliczanej według gotówkowego kursu sprzedaży CHF Banku z dnia wymagalnej spłaty raty (kurs notowany w pierwszej tabeli kursowej Banku – tabela A, w tym dniu). Inne zobowiązania wynikające z umowy wyrażone w złotych będą płatne w złotych.”

Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.

BPH SA (dawniej: GE Money Bank SA) /19.05.2023/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej


I instancja: 19 maja 2023 r.

Sąd Okręgowy w Płocku I Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2023 r. w Płocku na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa Kredytobiorcy przeciwko Bank BPH SA w Gdańsku o ustalenie i zapłatę:

  1. ustala, iż umowa kredytu X06E/… zawarta pomiędzy powódką a GE Money Bank SA z siedzibą w Gdańsku (poprzednikiem prawnym pozwanego Banku BPH SA z siedzibą w Gdańsku) w dniu 14 października 2007 r., a sporządzona w dniu 10 października 2007 r. jest nieważna,
  2. zasądza od pozwanego Bank BPH SA z siedzibą w Gdańsku na rzecz powódki kwotę 226 686,96 PLN przy czym wykonanie tego świadczenia uzależnia od jednoczesnego zaoferowania przez powódkę zapłaty na rzecz Banku BPH SA z siedzibą w Gdańsku kwoty 200 000,00 PLN lub zabezpieczenia roszczenia pozwanego o zwrot tej kwoty,
  3. zasądza od pozwanego Bank BPH SA z siedzibą w Gdańsku na rzecz powódki kwotę 14 617 PLN tytułem zwrotu kosztów procesu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie naliczanymi od dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku do dnia zapłaty, w tym kwotę 13 500 PLN tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego,

Sędzia Maria Stelska


Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – BPH SA (dawniej: GE Money Bank SA)

Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.

  1. umowa o kredyt hipoteczny z 2005 r. / 2006 r. / 2007 r. / 2008 r.
    § 1 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bank udziela Kredytobiorcy Kredytu w kwocie (…) złotych polskich (słownie: … złotych polskich), indeksowanego kursem CHF zwanego dalej „Kredytem” na warunkach określonych w Umowie a Kredytobiorca zobowiązuje się do wykorzystania…”
    § 7 ust. 2 zd. 4 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Każdorazowo wypłacana kwota polskich złotych zostanie przeliczona na walutę, do której indeksowany jest Kredyt według kursu kupna waluty Kredytu podanego w Tabeli kursów kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez GE Money Bank SA, obowiązującego w dniu dokonania wypłaty przez Bank.”
    § 10 ust. 6 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Rozliczenie każdej wpłaty dokonywanej przez Kredytodawcę, będzie następować według kursu sprzedaży waluty, do której indeksowany jest Kredyt, podanego w Tabeli kursów kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez GE Money Bank SA, obowiązującego w dniu wypływu środków do Banku.”
    § 17 ust. 1-5 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „1. Do rozliczenia transakcji wypłat i spłat Kredytów oraz Pożyczek stosowane są odpowiednio kursy sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez GE Money Bank SA walut zawartych w ofercie Banku obowiązującego w dniu dokonania transakcji.
    2. Kursy kupna określa się jako średnie kursy złotego do danych walut ogłoszone w tabeli kursów średnich NBP minus marża kupna.
    3. Kursy sprzedaży określa się jako średnie kursy złotego do danych walut ogłoszone w tabeli kursów średnich NBP plus marża sprzedaży.
    4. Do wyliczenia kursów kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez GE Money Bank SA stosuje się kursy złotego do danych walut ogłoszone w tabeli kursów średnich NBP w danym dniu roboczym skorygowane o marże kupna sprzedaży GE Money Bank SA ustalane w sposób określony w ust. 5.
    5. Marże kupna/sprzedaży ustalane są raz na miesiąc. Wyliczenie ww. marż polega na obliczeniu różnicy pomiędzy średnim kursem złotego do danych walut ogłoszonymi w tabeli kursów średnich NBP w przedostatnim dniu roboczym miesiąca poprzedzającego okres obowiązywania wyliczonych marż a średnią arytmetyczną z kursów kupna/sprzedaży stosowanych do transakcji detalicznych z pięciu banków na ostatni dzień roboczy miesiąca poprzedzającego okres obowiązywania wyliczonych marż ww. banki to: PKO BP SA, PEKAO SA, Bank Zachodni WBK SA, Millennium Bank SA i CitiBank Handlowy Polska SA.”

Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.

Getin Noble Bank SA /05.05.2023/