Santander Bank SA (dawniej: Kredyt Bank SA) /29.11.2022/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej
I instancja: 29 listopada 2022 r.
Sąd Okręgowy w Lublinie I Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2022 r. w Lublinie na rozprawie sprawy z powództwa Kredytobiorców przeciwko Santander Bank Polska SA z siedzibą w Warszawie o zapłatę:
- zasądza od pozwanego Santander Bank Polska SA z siedzibą na rzecz powodów kwotę 389 976,07 PLN z ustawowymi odsetkami za opóźnienie:
– od kwoty 146 906,68 PLN od dnia 19 października 2020 r. do dnia zapłaty,
– od kwoty 243 069,39 PLN od dnia 13 maja 2022 r. do dnia zapłaty, - zasądza od pozwanego Santander Bank Polska SA na rzecz powodów kwotę 11 817 PLN tytułem zwrotu kosztów procesu, wraz z odsetkami w wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego za czas od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty,
Sędzia Iwona Iwaniak-Burska
Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – Kredyt Bank SA
Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.
- umowa z 2002 r.
– § 1 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Bank udziela Kredytobiorcy na wniosek z dnia (…) kredytu w walucie (…) złotych denominowanych w walucie CHF. Kwota transzy kredytu zostanie określona według kursu kupna dewiz dla CHF zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w banku w dniu uruchomienia transzy kredytu.”
– § 2 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Każda transza kredytu wypłacana jest w złotych, przy jednoczesnym przeliczeniu wysokości transzy według kursu kupna dewiz dla CHF zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w Banku w dniu uruchomienia danej transzy.”
– § 8 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Wysokość miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej określana jest w CHF. Spłata rat kapitałowo-odsetkowych dokonywana jest w złotych po uprzednim przeliczeniu rat kapitałowo-odsetkowych według kursu sprzedaży dewiz dla CHF zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w Banku w dniu spłaty danej raty.” - umowa z 2007 r. EKSTRALOKUM
– § 2 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Na wniosek z dnia (…) Bank udziela Kredytobiorcy kredytu w kwocie (…) denominowanego (waloryzowanego) w walucie CHF na okres 360 miesięcy od dnia (…) do dnia (…) na zasadach określonych w umowie i OWKM, wliczając to:…”
– § 2 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Kwota kredytu denominowanego (waloryzowanego) w CHF lub transzy kredytu zostanie określona według kursu kupna dewiz dla wyżej wymienionej waluty zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w Banku w dniu wykorzystania kredytu lub transzy kredytu.”
– § 4 ust. 1a [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Każda transza kredytu wykorzystana jest w złotych, przy jednoczesnym przeliczeniu wysokości transzy według kursu kupna dewiz CHF zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w Banku w dniu wykorzystania danej transzy.”
– § 9 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Po okresie wykorzystania kredytu Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu wraz z odsetkami w 356 ratach miesięcznych w dniu 1 każdego miesiąca począwszy od (…). Wysokość rat kapitałowo-odsetkowych określona jest w CHF…”
– § 9 ust. 6 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty odsetek w każdym miesiącu okresu, o którym mowa w ust. 4 w dniu 1 każdego miesiąca, z zastrzeżeniem ust. 5. Wysokość należnych odsetek określona jest w CHF…” - umowa z 2008 r. EKSTRALOKUM
– § 4 ust. 1a [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Kredyt wykorzystywany jest w złotych, przy jednoczesnym przeliczeniu kwoty kredytu według kursu kupna dewiz dla CHF zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w Banku w dniu wykorzystania kredytu.”
Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.