Wyroki

Wyroki

Santander Bank SA (dawniej: Kredyt Bank SA) /29.11.2022/ Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

I instancja: 29 listopada 2022 r.

Sąd Okręgowy w Lublinie I Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2022 r. w Lublinie na rozprawie sprawy z powództwa Kredytobiorców przeciwko Santander Bank Polska SA z siedzibą w Warszawie o zapłatę:

  1. zasądza od pozwanego Santander Bank Polska SA z siedzibą na rzecz powodów kwotę 389 976,07 PLN z ustawowymi odsetkami za opóźnienie:
    – od kwoty 146 906,68 PLN od dnia 19 października 2020 r. do dnia zapłaty,
    – od kwoty 243 069,39 PLN od dnia 13 maja 2022 r. do dnia zapłaty,
  2. zasądza od pozwanego Santander Bank Polska SA na rzecz powodów kwotę 11 817 PLN tytułem zwrotu kosztów procesu, wraz z odsetkami w wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego za czas od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty,

Sędzia Iwona Iwaniak-Burska


Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – Kredyt Bank SA

Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.

  1. umowa z 2002 r.
    § 1 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Bank udziela Kredytobiorcy na wniosek z dnia (…) kredytu w walucie (…) złotych denominowanych w walucie CHF. Kwota transzy kredytu zostanie określona według kursu kupna dewiz dla CHF zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w banku w dniu uruchomienia transzy kredytu.”
    § 2 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Każda transza kredytu wypłacana jest w złotych, przy jednoczesnym przeliczeniu wysokości transzy według kursu kupna dewiz dla CHF zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w Banku w dniu uruchomienia danej transzy.”
    § 8 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Wysokość miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej określana jest w CHF. Spłata rat kapitałowo-odsetkowych dokonywana jest w złotych po uprzednim przeliczeniu rat kapitałowo-odsetkowych według kursu sprzedaży dewiz dla CHF zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w Banku w dniu spłaty danej raty.”
  2. umowa z 2007 r. EKSTRALOKUM
    § 2 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Na wniosek z dnia (…) Bank udziela Kredytobiorcy kredytu w kwocie (…) denominowanego (waloryzowanego) w walucie CHF na okres 360 miesięcy od dnia (…) do dnia (…) na zasadach określonych w umowie i OWKM, wliczając to:…”
    § 2 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kwota kredytu denominowanego (waloryzowanego) w CHF lub transzy kredytu zostanie określona według kursu kupna dewiz dla wyżej wymienionej waluty zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w Banku w dniu wykorzystania kredytu lub transzy kredytu.”
    § 4 ust. 1a [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Każda transza kredytu wykorzystana jest w złotych, przy jednoczesnym przeliczeniu wysokości transzy według kursu kupna dewiz CHF zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w Banku w dniu wykorzystania danej transzy.”
    § 9 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Po okresie wykorzystania kredytu Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu wraz z odsetkami w 356 ratach miesięcznych w dniu 1 każdego miesiąca począwszy od (…). Wysokość rat kapitałowo-odsetkowych określona jest w CHF…”
    § 9 ust. 6 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty odsetek w każdym miesiącu okresu, o którym mowa w ust. 4 w dniu 1 każdego miesiąca, z zastrzeżeniem ust. 5. Wysokość należnych odsetek określona jest w CHF…”
  3. umowa z 2008 r. EKSTRALOKUM
    § 4 ust. 1a [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
    „Kredyt wykorzystywany jest w złotych, przy jednoczesnym przeliczeniu kwoty kredytu według kursu kupna dewiz dla CHF zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w Banku w dniu wykorzystania kredytu.”

Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.