I instancja: 30 marca 2022 r.
Sąd Okręgowy w Katowicach I Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2022 r. w Katowicach sprawy z powództwa Kredytobiorców przeciwko ING Bank Śląski SA z siedzibą w Katowicach o ustalenie i zapłatę:
- ustala, że umowa o mieszkaniowy kredyt hipoteczny w złotych indeksowany kursem CHF zawarta w dniu 29 sierpnia 2008 r. pomiędzy Kredytobiorcami a ING Bankiem Śląskim SA z siedzibą w Katowicach jest nieważna,
- zasądza od pozwanego na rzecz powodów solidarnie kwoty:
– 397 806,86 PLN z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia 24 listopada 2018 r. do dnia zapłaty,
– 94 405,63 PLN z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia 4 lutego 2022 r. do dnia zapłaty, - oddala powództwo główne w pozostałym zakresie,
- zasądza od pozwanego na rzecz powodów solidarnie kwotę 13 334 PLN tytułem kosztów procesu,
- nakazać pobrać od pozwanego na Skarbu Państwa – Sądu Okręgowego w Katowicach kwotę 1 602,84 PLN tytułem kosztów sądowych,
Sędzia Agata Młynarczyk-Śmieja
Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – ING Bank Śląski SA
Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.
- umowa o kredyt hipoteczny z 2008 r.
– § 1 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Bank udziela Kredytobiorcy na jego wniosek z dnia (…) roku kredytu w złotych indeksowanego kursem CHF w wysokości (…) PLN, a Kredytobiorca zaciąga kredyt i zobowiązuje się do jego wykorzystania zgodnie warunkami niniejszej umowy. Równowartość wskazanej kwoty w walucie CHF zostanie określona na podstawie gotówkowego kursu kupna CHF banku z dnia wypłaty (uruchomienia) pierwszej transzy kredytu (kurs notowany z pierwszej tabeli kursowej Banku – tabela A w tym dniu) i zostanie podana w harmonogramie spłat. Kredytobiorca zaciąga kredyt i zobowiązuje się do jego wykorzystania zgodnie z warunkami niniejszej umowy.”
– § 2 ust. 4 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Kredyt zostanie uruchomiony w złotych, a jego równowartość w walucie CHF ustalona zostanie według kursu kupna określonego § 1 ust. 1, w dniu uruchomienia pierwszej transzy kredytu. Kolejne transze kredytu będą uruchamiane w złotych, a ich równowartość w walucie CHF będzie ustalana każdorazowo według kursu kupna na podstawie gotówkowego kursu kupna CHF banku z dnia wypłaty (uruchomienia) danej transzy kredytu (kursu notowany w pierwszej tabeli kursowej Banku – tabela A w tym dniu).”
– § 5 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu wraz z odsetkami oraz innymi zobowiązaniami wynikającymi z umowy kredytu. Kredyt, odsetki oraz inne zobowiązania wyrażone w CHF będą spłacane w złotych jako równowartość raty w CHF przeliczanej według gotówkowego kursu sprzedaży CHF Banku z dnia wymagalnej spłaty raty (kurs notowany w pierwszej tabeli kursowej Banku – tabela A, w tym dniu). Inne zobowiązania wynikające z umowy wyrażone w złotych będą płatne w złotych.”
Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.