I instancja: 27 września 2022 r.
Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2022 r. w Warszawie na rozprawie sprawy z powództwa Kredytobiorcy przeciwko Bank Ochrony Środowiska SA z siedzibą w Warszawie o zapłatę i ustalenie:
- ustala, że zawarta pomiędzy Kredytobiorcami a Bank Ochrony Środowiska SA z siedzibą w Warszawie umowa kredytu hipotecznego nr 480/ … /D/HIP z dnia 08 grudnia 2008 r. jest nieważna,
- zasądza od Banku Ochrony Środowiska SA z siedzibą w Warszawie na rzecz powodów kwotę 304 254,77 PLN wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 27.09.2022 r. do dnia zapłaty,
- oddala powództwo w pozostałym zakresie,
- ustala, że koszty postępowania ponosi w całości pozwany pozostawiając ich szczegółowe wyliczenie referendarzowi sądowemu,
Sędzia Iwona Lizakowska-Bytof
Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych” – Bank Ochrony Środowiska SA
Jeśli w Twojej umowie kredytowej / regulaminie znajdziesz zapis identyczny możesz wystąpić na drogę sądową.
- umowa z 2007 r.
– § 2 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Kwota kredytu z zastrzeżeniem § 18 ZOZK, wynosi (…) EUR (słownie: …), nie więcej niż równowartość (…) PLN.”
– § 10 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Kredyt wraz z odsetkami spłacany jest w PLN, w równych ratach miesięcznych. Kapitał jest spłacany co miesiąc (…).”
– § 10 ust. 2 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„W dniu zawarcia Umowy rata kapitałowo-odsetkowa wynosi X EUR.” - zbiór ogólnych zasad kredytowania w zakresie udzielania kredytów hipotecznych z 2007 r.
– § 18 ust. 1 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Kredyt uruchamiany jest i spłacany w złotych, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. Zmiana spreadu walutowego stosowanego przez Bank ma wpływ na wysokość wypłaconego kapitału oraz wysokość rat kapitałowo-odsetkowych.”
– § 18 ust. 3 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Kredyt uruchamiany jest w złotych, przy jednoczesnym przeliczeniu na wybrany przez Kredytobiorcę i określoną w Umowie walutę, po kursie kupna dewiz wg Tabeli kursów z dnia uruchomienia kredytu, obowiązującym w momencie wykonania operacji.”
– § 18 ust. 6 [klauzula skutkująca nieważnością całej umowy]
„Spłata kredytu denominowanego wraz z odsetkami następuje w złotych, w ratach określonych w walucie z Umowy, wg przeliczenia, po ustalonym wg ostatniej Tabeli kursów kursie sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku w dniu wpłaty środków na rachunek kredytowy Kredytobiorcy, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.”
Źródło: Analiza Rzecznika Finansowego „Mapa klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych” – Warszawa, listopad 2020 r.